20 październik 2022

Dzięki Fundacji Muszkieterów 200 dzieci z Ukrainy przed rozpoczęciem roku szkolnego wyjechało na Mazury

zdjęcie: Dzięki Fundacji Muszkieterów 200 dzieci z Ukrainy przed rozpoczęciem roku szkolnego wyjechało na Mazury / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Niemal 200 tys. dzieci z Ukrainy poszło we wrześniu do polskich szkół. Według szacunków w naszym kraju przebywa w sumie około 700-800 tys. uczniów. Większość z nich zdecydowała się na edukację zdalną prowadzoną przez swój kraj. To rok szkolny pełen wyzwań, zwłaszcza dla nich, dlatego tak ważny był czas letniego wypoczynku. W ramach wakacji 200 najmłodszych Ukraińców - podopiecznych ośrodków z całej Polski spędziło tydzień na Mazurach. Wyjazd został opłacony przez fundusz Humanis Mousquetaires powołany przez Fundację Le Roch - les Mousquetaires z Francji, a organizacją wypoczynku zajęła się Fundacja Muszkieterów, którą tworzą polscy przedsiębiorcy prowadzący supermarkety Intermarché i Bricomarché.
Dzięki współpracy obu organizacji, na którą składały się znajomość problemu i doświadczenie w organizowaniu tego typu wyjazdów ze strony Polski oraz mobilizacja i chęć wsparcia ze strony Francji, możliwe było szybkie przeprowadzenie zbiórki i pomoc Ukrainie.

Zawsze możemy liczyć na naszych przyjaciół, Muszkieterów z Francji. To dlatego bez wahania zwróciliśmy się do nich, gdy stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem byłoby rozszerzyć naszą akcję Wakacje z Muszkieterami. W ciągu ostatnich 5 edycji, zorganizowaliśmy letni wyjazd dla ponad 4100 dzieci z Polski. Dzięki współpracy z Fundacją Le Roch - les Mousquetaires w tym roku, w sierpniu, daliśmy szansę na wypoczynek także dzieciom ukraińskim. Przeżyły traumę wojny, ale dzięki prawdziwym wakacjom mogły na chwilę zapomnieć o tej tragedii, bawić się beztrosko i cieszyć dzieciństwem. Tak jak każdy w ich wieku - mówi Marek Feruga, Prezes Fundacji Muszkieterów.

Wakacje na Mazurach spędziły dzieci, które na co dzień przebywają w ośrodkach w Gdyni (Pogórze), Halinowie, Kwidzynie, Krotoszynie, Wschowie, Strzelcach Krajeńskich (Ługi), Trzebini, Łodzi i Tomaszowie Lubelskim. Czas wypoczynku był wypełniony długą listą aktywności i atrakcji dopasowanych do ich wieku i zainteresowań. Wśród nich znalazły się m.in. rejs statkiem po Jeziorze Drwęckim w Ostródzie, pobyt w aquaparku, parku linowym i trampolin, zwiedzanie Starego Miasta w Olsztynie, podchody i piesze wycieczki, np. do gospodarstwa agroturystycznego położonego nieopodal hotelu, a także kąpiele w basenie, jeziorze i plażowanie oraz pływanie rowerkami wodnymi, gra w kręgle, ogniska czy liczne quizy i konkursy.

Dzieci przebywając tutaj zapomniały o wojnie. Poznają Polskę, nasz język, tradycję. Miały szansę na normalność – mówi Dorota Wójcik, kierowniczka kolonii.

Potwierdzają to zadowoleni uczestnicy i uczestniczki turnusu.

Wszystko super. Ludzie są tutaj bardzo dobrzy – mówi jeden ze starszych chłopców.

Nam jest tutaj bardzo wesoło. Prawie każdego dnia chodzimy nad jezioro, na różne wycieczki. Niemal ze wszystkimi się kolegujemy i wszystkich znamy, więc mamy kolegów prawie z całej Ukrainy – dodaje jego rówieśniczka.

Przebywają tutaj dzieci z Ukrainy, w wieku od 7 do 17 lat. Oni potrzebują troski i opieki z naszej strony. Musimy wkładać dużo naszego serca, żeby te dzieci jakoś funkcjonowały, i odnalazły się w tej kolejnej nowej dla nich sytuacji – dodaje Dorota Król-Kwiecień, wychowawczyni kolonii, ratowniczka wodna.

Aby radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, dzieci potrzebują ruchu, zabawy, odkrywania nowych rzeczy. Od tego są wakacje, które pozwalają naładować akumulatory na cały rok szkolny. Właśnie z tego założenia wychodzi Fundacja Muszkieterów, organizując Wakacje z Muszkieterami, dla dzieci, które ze względu na swoją sytuację finansową lub rodzinną nie miałyby możliwości wyjazdu na wakacje. Nasi sąsiedzi widzą i doceniają tę pomoc.

Jestem bardzo wdzięczna za wsparcie, za zaangażowanie się w pomoc Ukrainie i za to, że otworzyliście nie tylko swoje domy, ale też serca. Dla naszych dzieci to jest niezmiernie ważne. Wspomnienie z tych wakacji będą dla nich pamiątką na całe życie, bo szczęście na świecie zaczyna się od szczęśliwych dzieci – podsumowuje Tamila Shutak, I sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce.

Do tej pory Fundacja Muszkieterów, przy wsparciu Grupy Muszkieterów z Francji, na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie – zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali na terenach objętych działaniami zbrojnymi, ofiarowała pomoc finansową i rzeczową o wartości ponad 5 milionów złotych.
 

O Fundacji Muszkieterów
Fundacja Muszkieterów powstała w 2002 roku z inicjatywy właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce. Przez 20 lat działalności przekazała ponad 20 mln zł na cele społeczne i charytatywne. Jej głównym celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, w szczególności dzieciom. Fundacja, zgodnie z wartościami Grupy Muszkieterów dotyczącymi dzielenia się zyskami z potrzebującymi, podejmuje liczne inicjatywy dobroczynne i prospołeczne w miejscowościach, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché. Dodatkowo wspiera pracowników Grupy Muszkieterów znajdujących się w trudnej sytuacji.
Wśród najważniejszych akcji Fundacji Muszkieterów wymienić można akcję Wakacje z Muszkieterami (w ramach 5 edycji akcji Fundacja Muszkieterów zorganizowała wakacje dla ponad 4100 dzieci, które ze względu na swoją sytuację finansową lub rodzinną nie miałyby możliwości wyjazdu na wakacje). Ponadto zbudowano 140 muszkieterskich placów zabaw w całej Polsce. W związku epidemią koronawirusa przekazano artykuły higieniczne i dezynfekcyjne oraz środki czystości o wartości ponad 120 tys. zł przekazane do 20 ośrodków w Polsce – głównie domów pomocy społecznej, ale także m.in. hospicjum czy zakładu opiekuńczo-leczniczego. Z kolei w latach 2001-2014 zorganizowano akcję „Konwój Muszkieterów”, w ramach której instytucjom pomocowym w ponad 200 miejscowościach w Polsce przekazano darowizny pieniężne i rzeczowe o wartości ponad 10 mln złotych.
W 2022 roku Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce oraz przy wsparciu Grupy Muszkieterów z Francji przekazała pomoc finansową i rzeczową o wartości ponad 5 milionów złotych na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie – zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali na terenach objętych działaniami zbrojnymi.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ostróda
-3.1°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 16:27
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostródzie

kiedy
2023-02-05 19:00
miejsce
Tawerna Ostróda, Ostróda,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-02 19:00
miejsce
Tawerna Ostróda, Ostróda,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-12 18:00
miejsce
Amfiteatr - Sala kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-23 20:00
miejsce
Tawerna Ostróda, Ostróda,...
wstęp biletowany