Pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy stracili życie służąc na misjach
W warszawskim Centrum Weterana odbyły się obchody z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.
"Pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy wykonują swoją misję, którzy wykonują swoją służbę. Szczególnie pamiętamy o żołnierzach, którzy stracili życie służąc na misjach poza granicami naszego kraju" - powiedział Błaszczak.
Przypomniał, że mija jedenaście lat od dnia, w którym podczas misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdy pod ich samochodem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy.
"Ponad 100 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy, pracowników cywilnych wojska przez te wszystkie lata służyło poza granicami naszego kraju. To był wymierny wkład Polski w umacnianie bezpieczeństwa naszej ojczyzny poprzez okazywanie solidarności, poprzez służbę ramię w ramię z naszymi sojusznikami w obronie wolności państw, które zostały dotknięte kryzysem" - powiedział szef MON.
Podkreślił, że obecnie wojna "toczy się u granic Rzeczypospolitej". "Dziś Ukraińcy dzielnie stawiają czoła Rosji, która próbuje odbudować swoje imperium zagrażające wolności w Europie. Dziś też w Polsce stacjonują żołnierze państw sojuszniczych, głównie Stanów Zjednoczonych" - mówił Błaszczak.
Oświadczył, że obowiązkiem państwa jest zadbanie nie tylko o pamięć tych, którzy oddali życie na służbie, ale także o ich najbliższych. "Stąd Centrum Weterana, stąd ustawa o weteranach, stąd to wszystko, co świadczy o tym, że miarą naszej pamięci i miarą zaangażowania państwa polskiego w nasze bezpieczeństwo jest również wspieranie weteranów i wspieranie rodzin żołnierzy poległych na służbie poza granicami naszego kraju" - powiedział szef MON.
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych obchodzony jest od 2015 r. Święto zostało ustanowione w rocznicę 21 grudnia 2011 r.; tego dnia podczas misji w Afganistanie poległo pięciu polskich żołnierzy - mł. chor. Piotr Ciesielski, szer. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Był to najtragiczniejszy dzień w historii polskich misji. (PAP)
autor: Edyta Roś, Jakub Borowski
ero/ brw/ mok/