13 luty 2024

Ostróda: mazurska perła

zdjęcie: Ostróda: mazurska perła / By Antekbojar - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
By Antekbojar - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Na podróż nigdy nie jest za późno. Ostróda kusi swoją bogatą historią Prus Górnych i urokiem Mazur. Odkryj miejsce, które jest jednocześnie świadkiem dziejów Sasinów i inspiracją dla miłośników mazurskich krajobrazów.
REKLAMA

Tego szukamy w Ostródzie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Ostróda pogoda, Ostróda praca, Ostróda, kiedy przyjedzie Ostróda, Ostróda news, hotel Ostróda.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Ostródzie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Skorzystaj i dowiedz się o danych dotyczących Ostródy!
W 1270 r. na terenie zniszczonej osady pruskiej Zakon Krzyżacki wzniesiono drewnianą strażnicę, wokół której powstała nowa osada. W 1329 r. osada uzyskała prawa miejskie i przyjęła nazwę Osterode, zaczerpniętą od Osterode am Harz, skąd pochodzili pierwsi osadnicy. Wkrótce potem zakonnicy zbudowali murowany zamek, który stał się siedzibą komturii. W 1381 roku miasto padło ofiarą ataku wojsk litewskich, a w 1400 r. doświadczyło wielkiego pożaru. W 1410 r. Ostróda została zdobyta przez wojska polsko-litewskie, uczestniczące w wyprawie pod Grunwaldem. Po zwycięskiej bitwie na rozkaz króla Władysława Jagiełły, na zamku ostródzkim złożono zwłoki wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingen.

Od 1440 r. Ostróda była członkiem Związku Pruskiego. Po wojnie trzynastoletniej (1454–1466) miasto pozostało w państwie krzyżackim. W 1525 r. znalazło się w granicach Prus Książęcych. W 1628 r. Ostróda została zdobyta przez Szwedów. Pierwsze wzmianki o obecności Żydów datują się z 1707 r. W 1788 r. miasto ponownie padło ofiarą wielkiego pożaru.

W XIX wieku rozwój miasta związany był z budową Kanału Elbląskiego, jednak Ostróda pozostawała ośrodkiem prowincjonalnym. Od 1835 r. mieszkał tu znany działacz polski, pastor Gustaw Gizewiusz, który w 1848 r. został wybrany polskim posłem do Parlamentu Niemieckiego. Rozwój ekonomiczny miasta przyspieszył po wybudowaniu linii kolejowej Poznań-Wystruć w 1872 r. W drugiej połowie XIX wieku Ostróda stała się także miastem garnizonowym, a powstały kompleks koszarowy i wieża Bismarcka.

W styczniu 1945 r. Ostróda została zdobyta przez wojska sowieckie, co skutkowało zniszczeniem 60% zabudowy miejskiej. W latach 70. XX w. zamek krzyżacki został odbudowany i obecnie pełni funkcję Muzeum w Ostródzie. Od 1999 r. miasto jest stolicą powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, a w 2006 r. zamknięto nieczynną linię kolejową do Miłomłyna.

18 grudnia 1996 r. Rada Gminy podjęła decyzję o zatwierdzeniu Herbu i Flagi Gminy. Prace nad stworzeniem projektu herbu rozpoczęły się w marcu 1996 r., gdy gmina podpisała umowę z Centrum Heraldyki Polskiej w Warszawie.

Zatwierdzony herb nawiązuje do najdawniejszych tradycji Ziemi Ostródzkiej, odzwierciedlając również charakterystyczne cechy topograficzne i walory krajobrazowe regionu. Umieszczona na złotym tle czerwona wiewiórka reprezentuje herb Jana Bażyńskiego, wybitnej postaci tej ziemi, który pełnił funkcję gubernatora Prus od 1454 r.

Dwie czerwone róże symbolizują sekretną pieczęć Jana Bażyńskiego, natomiast złoty statek (szkuta) na czerwonym polu odnosi się do unikatowego Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Ten historyczny szlak wodny oparty na technologii z końca XIX w. jest jednym z nielicznych czynnych na świecie, a jednocześnie stanowi istotny element dziedzictwa regionu.
Więcej aktualności z Ostródy
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ostróda
16.8°C
wschód słońca: 04:47
zachód słońca: 20:25
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostródzie

kiedy
2024-05-26 18:00
miejsce
Amfiteatr - Sala kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-09 18:00
miejsce
Amfiteatr, Ostróda, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-21 20:00
miejsce
Amfiteatr, Ostróda, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-19 17:00
miejsce
Kompleks Sportowo–Rekreacyjny,...
wstęp biletowany